Vinea Christi

okładka książki Vinea ChristiStaraniem władz naszej gminy oraz Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska ukazała się niezwykle cenna pozycja dokumentująca początki istnienia Nowej Jerozolimy. Vinea Christi (Winnica Chrystusowa) to zbiór dokumentów dotyczących wsi Góra i założonego na jej miejscu miasta-sanktuarium. Bp Wierzbowski zebrał wszelkie dokumenty dotyczące dóbr zakupionych dla świętego miasta i wydał je drukiem w 1680 roku. Znaleźć tu można najstarszy dokument dotyczący uposażenia kościoła we wsi Góra (wydany przez biskupa poznańskiego Bogufała w 1252r) oraz prawo miejskie spisane przez założyciela naszego miasta. Przekładu z łaciny dokonała s. Małgorzata Borkowska, której wkład w poznawanie historii naszego miasta jest nieoceniony.

Mankamentem jest fakt, że jak dotąd władze gminy nie podjęły decyzji w jakiej formie książka będzie dystrybuowana.

 
Reklama
Pogoda