Aktualności
Sonda
Czy chciałbyś żeby na rynku wybudowana została fontanna?
 

Mieszkańcy u burmistrza

W dniu wczorajszym w ratuszu przedstawiciele mieszkańców Góry Kalwarii skupieni wokół projektu Plac Czerwony spotkali się z burmistrzem Dariuszem Zielińskim, by przekazać postulaty dotyczące przebudowy rynku. W spotkaniu uczestniczył również zastępca burmistrza p. Jan Wysokiński oraz szefowa referatu inwestycji Katarzyna Kochańska.

 

Półtoragodzinne dyskusja odbywała się w zupełnie innej atmosferze niż ta, na której architekci prezentowali mieszkańcom swoje pomysły. Spokojna i rzeczowa rozmowa doprowadziła do wniosku sformułowanego na koniec przez p. burmistrza, że obie strony zgadzają się ze sobą w 90%.

W trakcie omawiania postulatów burmistrz wraz z zastępcą przekazali informacje, że do projektu wprowadzono kolejne zmiany. Przyszły kolor nawierzchni rynku określono jako ceglasty, co ma być kompromisem pomiędzy czerwienią zaproponowaną przez Rysy Architekci a piaskowym kolorem postulowanym przez p. Wojciecha Wiśniewskiego. Zaplanowano też trawniki, które będą otoczone wysokimi krawężnikami, by zapobiec wjeżdżaniu samochodów na rynek. Zrezygnowano również z betonowych ław. Mają je zastąpić demontowane w razie potrzeby ławki. Zmienione mają również być elementy małej architektury np. stojaki na rowery.

Z propozycji mieszkańców najważniejszymi były rozważenie wybudowania fontanny zamiast tzw. "dynamicznej kałuży" oraz znalezienie innego sposobu wyróżnienia pierwotnego założenia urbanistycznego. Obie propozycje, jak zapewniają włodarze, zostaną przedstawione firmie projektującej rynek.