Mieszkańcy u burmistrza

W dniu wczorajszym w ratuszu przedstawiciele mieszkańców Góry Kalwarii skupieni wokół projektu Plac Czerwony spotkali się z burmistrzem Dariuszem Zielińskim, by przekazać postulaty dotyczące przebudowy rynku. W spotkaniu uczestniczył również zastępca burmistrza p. Jan Wysokiński oraz szefowa referatu inwestycji Katarzyna Kochańska.

 

Półtoragodzinne dyskusja odbywała się w zupełnie innej atmosferze niż ta, na której architekci prezentowali mieszkańcom swoje pomysły. Spokojna i rzeczowa rozmowa doprowadziła do wniosku sformułowanego na koniec przez p. burmistrza, że obie strony zgadzają się ze sobą w 90%.

W trakcie omawiania postulatów burmistrz wraz z zastępcą przekazali informacje, że do projektu wprowadzono kolejne zmiany. Przyszły kolor nawierzchni rynku określono jako ceglasty, co ma być kompromisem pomiędzy czerwienią zaproponowaną przez Rysy Architekci a piaskowym kolorem postulowanym przez p. Wojciecha Wiśniewskiego. Zaplanowano też trawniki, które będą otoczone wysokimi krawężnikami, by zapobiec wjeżdżaniu samochodów na rynek. Zrezygnowano również z betonowych ław. Mają je zastąpić demontowane w razie potrzeby ławki. Zmienione mają również być elementy małej architektury np. stojaki na rowery.

Z propozycji mieszkańców najważniejszymi były rozważenie wybudowania fontanny zamiast tzw. "dynamicznej kałuży" oraz znalezienie innego sposobu wyróżnienia pierwotnego założenia urbanistycznego. Obie propozycje, jak zapewniają włodarze, zostaną przedstawione firmie projektującej rynek.

 
Reklama
Pogoda