Cztery miliony za ludwik

28 listopada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Inco-Veritas łączną karę w wysokości 4 117 498,10 złotych za stosowanie niedozwolonych praktyk. Trwające od dziesięciu lat porozumienie cenowe pomiędzy Inco-Veritas i dystrybutorami produktów polegało na określaniu przez spółkę minimalnych cen hurtowych jej produktów. W latach 2009-2010 Inco dyktowało dystrybutorom minimalne ceny odsprzedaży jakie mogły znaleźć się w gazetkach promocyjnych. Proceder dotyczył m.in. płynu do mycia naczyń Ludwik, kosmetyków i pasty do butów Buwi.

Takie same zasady Inco stosowało przy sprzedaży nawozów sztucznych (m.in. Florovit, Fruktovit). Dodatkowo UOKiK wykrył, że spółka zabraniała sprzedaży nawozów do sklepów wielkopowierzchniowych bez jej zgody.

Kara nałożona na firmę została obniżona o 40%, gdyż spółka współpracowała z urzędem w trakcie wyjaśniania sprawy i zaprzestała stosowania niedozwolonych praktyk a także ujawniła nieznane urzędowi fakty związane z ustalaniem cen w gazetkach promocyjnych. Wysokość kary za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk to 2 070 023 złote. Niewiele mniejszą kwotę - 2 047 475,10  -  UOKiK nałożył na Inco-Veritas za to, że w trakcie kontroli jeden z pracowników próbował usunąć dokument świadczący o ustalaniu cen Ludwika, Lucka i pasty Buwi.

Obie decyzje o nałożeniu kar nie są ostateczne. Spółka może się od nich odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

źródło: UOKiK

 
Reklama
Pogoda