Otwarcie wystawy "Śladami przeszłości Ger"

Około 40 mieszkańców miasta przybyło wczoraj do biblioteki na otwarcie wystawy "Śladami przeszłości Ger". Przygotowana z okazji Dni Pamięci i Kultury Żydowskiej wystawa prezentowana była na początku wrzęśnia w ratuszu i w trakcie koncertu Orkiestry Mandolinowej z Ger.

Prezentowane fotografie dokumentują życie społeczności żydowskiej mieszkającej do 1941 r. w Ger (Górze Kalwarii). Na zdjęciach uwiecznione zostały nie tylko postacie Żydów ale i samo miasto. POkaz pozwala przenieść się w odległe czasy (najstarsze ze zdjęć pochodzi z 1918 roku) i zobaczyć jak Góra Kalwaria wyglądała przed niemal stuleciem.

Otwarcie wystawy połączone było z  wykładem dotyczącym społeczności żydowskiej wygłoszonym przez p. dr Piotra Rytko. W trakcie prelekcji przybliżone zostały ciekawe fakty historyczne dotyczące Żydów z Ger i Góry Kalwarii. Zaprezentowane zostały również archiwalne zdjęcia nie opublikowane na wystawie.

Wystawę można oglądać do końca października w bibliotece miejskiej w godzinach jej otwarcia. Autor zadeklarował, że w przypadku zainteresowania możliwe będzie powtórzenie wczorajszej prezentacji.


 
Reklama
Pogoda