Zaproszenie na wystawę

Zapraszamy na wystawę fotograficzną i prezentację multimedialną pt. „Tak było”, która odbędzie się podczas Święta Góry Kalwarii w niedzielę 20.05.2012 roku.

Prezentacja multimedialna oraz wystawa przedstawiające przekrojowo historię Góry Kalwarii  w okresie od 1914 do 1989 roku mogą okazać się najciekawszym elementem programu Święta. Dzięki przeprowadzonej kwerendzie w archiwach krajowych i zagranicznych, muzeach oraz współpracy z mieszkańcami Góry Kalwarii posiadającymi w swoich zbiorach unikatowe fotografie udało się przygotować na wystawę ponad 100 niezwykle interesujących zdjęć Góry Kalwarii i Czerska począwszy od I wojny światowej po odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w czerwcu 1989 roku.  Zdjęcia są unikatowe i na pewno przybliżą mieszkańcom przeszłość Góry Kalwarii, ale największą atrakcją dla widzów będą archiwalne filmy dokumentalne nagrane w Górze Kalwarii i okolicznych miejscowościach w okresie międzywojennym, m.in. dokument przedstawiający zawody sportowe w Centralnej Szkole Straży Granicznej w Górze Kalwarii nagrany w latach 30 tych XX wieku,  nagranie z Zakładu Tresury Psów w Kątach pod Górą Kalwaria, film promujący składany kajak i zachęcający do spływów Wisłą - widzowie będą mogli obejrzeć nadwiślańskie pejzaże z 1929 roku i grupę przyjaciół spływających na kajaku Wisłą do Czerska. Niezwykle ciekawy jest również powojenny film Kroniki Filmowej, którego tematem jest „Ciuchcia” kursująca z Warszawy do Góry Kalwarii. Dla fanów sportów motorowych i nie tylko dla nich atrakcją będzie film przedstawiający rajd samochodowy „Monte Calvaria” z 1969 roku. Wyjątkowy jest także krótki dokument przedstawiający wizytę cadyka Jakuba Altera w Górze Kalwarii.

Wystawę zdjęć będzie można oglądać podczas Święta Góry Kalwarii na placu manewrowym na terenie dawnej jednostki wojskowej 20.05.2012 r. (niedziela), również tam o godz. 14.15 rozpocznie się prezentacja multimedialna zdjęć i filmów wraz prelekcją historyczną o Górze Kalwarii.

 
Reklama
Pogoda